Cihat YİĞİT

Google Seo Kriterleri

01.02.2019
3
Google Seo Kriterleri
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Google Seo Kriterleri… Sitenizdeki metinlerin yapısı SEO için önemlidir. İçeriğiniz açık bir şekilde yapılandırılmışsa, Google’da iyi sıralama şansınız daha yüksek olacaktır. Bu blog yazısında, metin yapısının neden bu kadar önemli olduğunu size anlatacağım. Seo’nun ne olduğunu bilmiyorsanız öncelikle “Seo Nedir? Ne işe yarar?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Google Seo Kriterleri Neden Var ?

Google Seo Kriterleri Google tarafından kopya içerik üretimini engellemek ve Web Sitelerin daha fazla bulunabilirlik özelliklerini ortaya çıkarmak için oluşturulmuştur. Özellikle bir çok arama motorunun Web Sitelerini hızlı bir şekilde indexleyebilmesi için bizlere bazı kurallar koymuş ve bu kurallara göre Web Sitemiz arama motorları tarafından görünebilir hale gelir.

Google Seo Kriterlerinin anlatıldığı Google tarafından hazırlanan makaleyi okumak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Google Seo Kriterleri Özet

Özet olarak Google’ye ait başlıca 21 Kriteri Sıralayalım

1-) Öncelikle Web Sitemizi Google Web Master Tools’tan kendi G-Mail hesabımıza girerek Web Sitemizi Search Konsol’a mutlaka ekleyin. Nasıl Yapacağınızı bilmiyorsanız burada ki yazıdan öğrenebilirsiniz.

2-) Web Sitenizin site haritasını Search Konsolda ki alana ekleyin ve Google’ye gönder seçeneğini kullanarak sitenizin haritasını ekleyin.

3-) Her bir yazınız için doğru başlıklar kullanın. <title> BAŞLIK BU ALANA GELECEK </title>Eğer bir WordPress kullanıcısıysanız zaten yazı ekle dediğinizde gireceğiniz başlık yazdığınızda otomatik olarak bu işi yapmış olacaksınız.

4-) Kullandığınız başlık maksimum 4 kelimeden oluşmalı ve dikkat çekmelidir. Aşağıdaki örnekte başlığın nasıl olması gerektiğini net bir şekilde görebiliriz.

Google Seo Kriterleri | Başlık Nasıl Olmalı

5-) Yazdığınız başlık anlamsız kelimeler ve ifadeler ile olmamalıdır. Örnek verecek olursak “Yeni Yazımı Okuyun” şeklinde ki bir başlık kullanmamalıyız.

Başka…

6-) Yazdığınız her bir makale yada yazının başlığı birbirinden farklı olmalıdır. Aynı konuyu anlatsanız bile. Örneğin “Ali ata bak” isimli bir yazı yazdınız. Bununla alakalı yeni bir yazı daha yazmak istiyorsanız başlığı şu şekilde yapabilirsiniz. “Ali bak bu at” 🙂

7-) Girilen içeriğe ait açıklama olarak adlandırılan meta description kısmına azami dikkat edilmesi gerekli ve 150 karakterden fazla bir açıklama girilmemelidir.

Google Seo Kriterleri

😎 Site linklendirmelerinde çok dikkatli olun. Özellikle index.asp?konuid=5 gibi Url yapılandırmaları yerine www.siteadresi.com/konu-basligi.html gibi linkler sitenizin güvenlik seviyesini çok yukarılara taşımaktadır.

9-) Site haritası oluşturun.

10-) En önemli madde ÖZGÜN İÇERİK ÜRETİN. Başkalarından alıntı dahi yapsanız eğer ki siteniz çöğ hale gelebilir.

11-) İyi bir domain seçimi yapın.

12-) Yapacağınız site için mutlaka Anahtar Kelime Analizi yapın.

13-) Yazılarınızın uzunluğu en az 300 ile 500 kelimeden oluşmalıdır.

14-) Google Seo Kriterleri ile ilgili önemli gördüğüm şeylerden biride yazılarınızın uzun olmasına özen göstermenizdir. 1500 ile 3000 kelimelik makaleler Google için lokum gibi olur ve hemen o makaleyi indexler.

15-) Yazılarınıza eklemiş olduğunuz resimlerde mutlaka ama mutlaka alt etiketi aktif olsun. Aşağıda ki resimde ki gibi. Not: Alt etiketinde anahtar kelimeyi kullanmayı unutmayın.

Google Seo Kriterleri

16-) Resimlerinizi de özgün yapın yada en azından Photoshop ile biraz değiştirin.

17-) Resim isimlerinizi kaydederken yani yüklerken image1.jpg şeklinde asla kullanmayın. Onun yerine konu başlığınızın türkçe karaktersiz versiyonu ile kaydedin. örneğin google-seo-kriterleri.jpg gibi.

18-) Siteniz mutlaka mobil uyumlu olsun.Artık herkez akıllı telefonlar ile web sitelerini dolaşıyor.

19-) Anahtar kelimenizi, yazı başlığı,h1,h2,h3… gibi alt başlıklarda ve yazı içerisinde mutlaka geçirin.

20-) Yazınızın içinde en fazla kelime sayısına göre %2 oranında anahtar kelime kullanın. Mesela 500 kelimelik bir yazıda en fazla 10 kez.

21-)Siteniz için mutlaka SSL sertifikası kullanın.

Sonuç olarak Google Seo Kriterleri

Bütün bu yazdıklarımıza ilaveten daha detaylı anlatımlarımızı sizlerle çok yakında paylaşacağım zaten ancak şimdilik bu kadar olsun.

Not: Burada anlattığım bilgileri Google’nin seo ile alakalı sitesinden sadeleştirip kullandığımı belirtmek isterim.

 

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede bulunan yazıların telif hakkı şahsıma aittir.