Cihat YİĞİT

Web Sitemi Sonunda Yaptım Yıl 2022

30.04.2022
15
Web Sitemi Sonunda Yaptım Yıl 2022
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Terzi kendi söküğünü dikemez derler ya. Bende de aynısı oldu diyebilirim. Sonunda Web Sitemi Yapabildim. İnanın çok mutluyum. 2009 Yılında Web Programlama ve Web Tasarım alanlarında eğitim almaya başladım. Hatta bir kaçkez kendime de site yapma girişimim olsa da ilgisizlik ve bakımsızlıktan doğru düzgün oturup da adam akıllı bir site yapamamıştım.

Web Sitemi Neden Bu Kadar Geç Yaptım?

Az önce de söylediğim gibi. Terzi kendi söküğünü dikemez. Açıkçası o kadar web site yaptım. O kadar gece saatlerce kod yazmaya çalıştım. Ama bir türlü kendi istediğim gibi bir site tasarımına sahip olamadım. Açıkçası biraz bencillik yapmış olabilirim. Her insan kendisine ait olan şeyin en iyisi ve en güzeli olsun ister. Belki bende de aynısı oldu. Ama asıl olan şu ki gelişen web teknolojileri en büyük sorunların başında geliyor. Sürekli yenileniyor ve eski izler de yavaş yavaş siliniyor.

İlk yaptığım sitelerimin hallerini bir görün. Bu da ne ya dersiniz.

 

 

 

Bu ne yaa dediğinizi duyar gibiyim. İşte Web Programlamayı ilk öğrendiğimde sitem böyle bir şeydi. 2011 yılında daha mobil telefonlar yeni yeni çıktığı zamanlardı. Ha tabi o zamanlar domain uzantımız .net diye bir şeydi. Ardından .com uzantısı için resmen 6 yıl bekledim. Sonra açık arttırma falan oldu da ondan sonra alabildim. Yanılmıyorsam doların 2 ₺ olduğu zamanlardı. 10 dolar açık arttırma fiyatı başlangıcı idi. bende 10.01 dolar vermiştim ve öyle almıştım. Ardından ben alınca com uzantısının eski sahibi bana epey kızdı ama ben ne yapayım vakti zamanında alsaydın Allah Allah ya…

Web Sitemi Nasıl Bitirdim?

Web sitemi nasıl bitirdiğime dair mevzulara geçmeden önce asıl nasıl başladığımı anlatmak daha doğru olur. 13 yıllık tecrübelerimin neticesinde bir Web Site nasıl yapılır? sorunun cevabını iyi düşünüp analiz etmekle mümkündür. Çünkü bir siteyi tasarlamadan önce sitenin hangi alanda hizmet vereceğini, içeriği için gerekli materyalleri, içeriğe uygun dinamik programlamasını, google için yapılması gereken altyapıları iyice düşünüp adım atmak gerekiyor.

Önce hayalinde genel tasarımı yap. Ardından orjinal tasarımı yap. Ardından Css ile tasarımı web ortamına aktar. Ardından PHP veya ASP.NET ile altyapı yani yönetim panelini programla. Ardından SEO çalışmaları yap derken 1 site için en az 1 ay çalışmak zorundayız. Kaldı ki artık hazır yazılım üzerinden işler yürüyor. Hatta ben de normal PHP web programlama bilmeme rağmen WordPress’in altyapısını kullanarak yaptım bu siteyi. Sadece tema satın almam gerekiyordu. Onu da sağ olsun Safir Tema üzerinden çözdük. Safir blog temasını alığ hayalimde ki şablonu oturttum geriye sadece kalan sitemin genel ayarlamalarını yapmak kaldı. Onu da yapmaya başladım bakalım bu kaç ay sürecek Allah bilir.

Bizler web siteyi sadece gördüklerimizden ibaret sanıyoruz. Ancak arkaplanda olan biten o kadar çok şey var ki. Hazır WordPress kurabilirsin. Her şeyi yapabilirsin ancak eğer ki elinin altında adam gibi düzgün içerikler yoksa ne yaparsan yap asla web sitenden verim alamazsın.

Web Sitemi Hangi Amaçla Yaptım

Açıkçası aklıma ne gelirse yazmayı planladığım bir kişisel blog olacak. Özel olarak bir alanda değil. Her alandan yazılar yazmayı planlıyorum. Çünkü bir alanda kalarak sadece o alan ile alakalı yazılar yazmam sitemin sağlığı ve bir de diğer insanlardan her hangi bir farkım olmayacaktı. Bende bu yüzden farklı bir şeyler yapabilmek adına araştırdığım şeyleri, gezip de tavsiye edebileceğim yerleri, izlediğim film ve dizileri, okuduğum kitapları, teknoloji alanında ki değişik gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabi biraz da Google Adsense üzerinden 3₺ yada 5₺ para da kazanabilirsek güzel olur. Yaptığımız işe emeğe değmesi lazım. Yoksa kuru kuruya bu site de yürümez.

Tabi bir insanın dünyaya bir hatıra bırakması da lazım. Kimisi yazdığı kitapları bırakır. Kimisi de kendi alanıyla ilgili eserler bırakır. Bizim içinde bir web site olacak. Önemli olan bizden sonra gelecek olan nesile elimizden gelenin en iyisini ve en doğrusunu bırakabilmek. Aksi halde yaptıklarımızın hiç bir anlamı olmaz. Öğretmenler yeni nesilleri yetiştirir. Sanayi de ustalar çırak kalfa yetiştirir. Hasılı dünyanın döngüsü insan yetiştirme üzerinde sürüyüp gider. Bende bildiklerimiz sizlerle burada paylaşacağım. O yüzden “HAYAT PAYLAŞTIKÇA GÜZEL” sloganını web siteme en uygun slogan olacağı kanaatindeyim.

Son sözlerimize geçerken sitemde ki blog yazılarımı okuyup kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız beni çok sevindirir. Açıkçası paylaşmazsanız da canınız sağ olsun ne diyebilirim ki. Olduğu kadar olmadığı kader.

 

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede bulunan yazıların telif hakkı şahsıma aittir.