Cihat YİĞİT

Heyet | Devletin Gizli Sahipleri-1,2,3,4 (Seri)

06.06.2022
3
Heyet | Devletin Gizli Sahipleri-1,2,3,4 (Seri)
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Geçen gün Devletin Gizli Sahipleri “Heyet” isimli bir kitap serisi geçti elime. Halil Yaşar KOLLU tarafından kaleme alınan kitabı soluklsuz okudum diyebilirim. Adeta Kurtlar Vadisi Pusu tadında bir kitap olmuş diyebilirim. Uzun zamandır zaten merak ettiğim bir konuydu. Acaba Türklerin binlerce yıldır sırlı bir teşkilatı var mıydı? Tabi bizler diziler sayesinde bir çok şeyin var olduğunu öngören bir toplum olduğumuz için bu ve buna benzer şeylere ilgi duymamız normaldir.

İhtiyarlar Heyet’i Denen Şey Gerçekten Var mı?

Açıkçası var olsalar bile bize söyleyecek halleri yok. Ancak internette bu konu ile alakalı bir kaç komplo teorisi okumuştum. İsterseniz burada ki yazılara da bir bakın derim. Benim şahsi düşüncem ise dünyayı yönettiğini iddaa eden gizemli aileler varsa ihtiyarlar heyeti neden olmasın? Tez – AntiTez , iyi-kötü, güzel çirkin… Anlayacağınız her şey zıddıyla bilinir. Bu durumda şer için çalışan olduğuna göre hayır için çalışanda elbette olacaktır.

Heyet Serisinin İçinde Neler Var?

1. Kitapta genç bir delikanlı ile ihtiyar bir adamın tarihi olaylarla alakalı bilgiler vererek başlıyor. Mete Han tarafından kurulan istihbarat teşkilatının zamanla türkleri yöneten gizli bir yapı haline dönüşmesini konu edinmiş. Ne alaka diyebilirsiniz ancak sizlere ilginç bir anektodtan bahsetmek istiyorum. Türk Kara Kuvvetlerinin amblemi aslında bizim düzenli ordumuzun tarihini göstermektedir.

M.Ö.209 yılından bahsediyorum. Tam olarak da Mete Han dönemi. Mete Han’ın kurduğu istihbarat teşkilatı ilk dönemlerde Çinlilerle savaştı. Kürşad’ın hikayesini hemen hemen hepimiz okumuşuzdur. Türkler ve Çinliler asırlarca sürekli bir güç savaşı içinde bulunmuşlar. 751 Yılında gerçekleşen Talas Savaşı ile birlikte Türkler akın akın İslamiyet ile tanışınca, eski gelenek ve göreneklerine uyan İslamiyet’i kabul etmiş. Gök Tengri için savaşma fikri yerini Allah için savaş fikrini almıştır.

İşte Heyet Serisinin 1. Kitabının içinde Türklerin Mete Han’dan Çinlilerle olan savaşlarına Kürşad’ın hikayesi, Mete Han’ın kurduğu istihbarat teşkilatının zamanla Heyet haline dönüşerek Türklerin yaşamına yön vermesini, Ayrıca Haşhaşiler ile alakalı geniş bilgiler ile hikayeleri anlatılmaktadır.

2. 3. ve 4. Kitaplar ile alakalı bilgi vermeyeceğim. Zira okumanızı istediğim bir kitap serisi. Benim şahsi görüşüm ise böyle bir ekibin var olduğu fakat bunun her hangi bir şekilde ifşa edeceklerini sanmıyorum.

Dizilerde ki Heyet ile Kitapta Anlatılanlar Aynı mı?

Bir kere şunu söylemek lazım. Kurtlar Vadisi Pusu, Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osman gibi dizilerde anlatılanlar ile kitapta anlatılanlar çok farklı olmak ile birlikte gerçek Heyet’inde bu yapımlar ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Evet seneryo gereği bir çok değişik ritüelle karşılaşmış olabiliriz. Ancak bunların çoğunun hayal ürünü olduğunu unutmamak gerekir. Böyle bir oluşum gerçekten varsa aklı selim insanlar tarafından yönetildiği bir gerçektir. Zamanın konjöktürüne uygun bir şekilde gerekli dizaynı yapıyordır diye düşünüyorum.

Son Söz…

Kıymetli kardeşim. İnsanın yaratılışından günümüze kadar iyi ve kötü savaşı devam ediyor. Ancak Allah C.C Saf Suresinin 8. Ayetinde “Hâlbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır” diyor. Bizim için burada en önemli olan şey tarafımızın neresi olduğu olsa gerek. Herkes kendince bir yol izler elbette ancak safımızın belli olması lazımdır. Heyet var veya yok bu konuda bir şey diyemem.

Benim bugünkü kitap tavsiyem Halil Yaşar KOLLU’ya ait Heyet serisi kitaplarıydı. Çok fazla kitap okumaya zaman bulamasam da kitap okumaya başladığım zaman da zamanın nasıl aktığının farkına bile varamıyorum. İsteyenler internetten aratarak bu kitaba ulaşabilirler. Kalın sağlıcakla

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede bulunan yazıların telif hakkı şahsıma aittir.