Cihat YİĞİT

Kapitalist Sistem ve Modern Kölelik

01.02.2019
2
Kapitalist Sistem ve Modern Kölelik
BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ

Hayatımızın bir çok alanında bu sözü çok duyarız değil mi? “Kapitalist Sistem“. Evet Kapitalist Sistem yüzünden bu hale geldik değil mi? Kapitalist Sistem yüzünden Modern Köle olduk değil mi?

Eminim bu satırları okurken hepiniz hep bir ağızdan “evet” dediniz.

Peki bu sistemin kölesi olmayı siz mi istediniz yoksa sizi bu sisteme zorla köle mi yaptılar?

Hayırdır soruyu sorduğumda yüzünüzün şekli değişti değil mi? Sakın inkar etmeyin lütfen zira burada anlatacaklarım buz dağının görünen yüzü diyebilirim. Öncelikle Kapitalist Sistem yani Modern Kölelik nasıl çalışır onu anlatalım.

Kapitalist Sistem Nasıl İşliyor?

Kapitalist Sistem size rahat ve iyi bir hayat yaşama vaadini sunuyor ilk baştan. Zira bu özel ve güzel yaşantıyı öyle anlatıyor ki size yıllardır içinizde kalan ne varsa onları yapma fırsatı sunuyor.

Örnek verecek olursak;

Bir arabaya ihtiyacınız var diyelim. Size diyor ki; hayal ettiğin son model arabayı ben sana alırım. Taksit taksit ödersin. Bunu duyduğunuzda çok şaşırıyorsunuz. Nasıl yani? Demekten kendinizi alı koyamıyosrunuz.

Hemde taksit taksit he!!!

Evet hemde taksit taksit. Ne dersin bir araba almak ister misin?

Kim istemez ki. Hemen tamam alalım hemde “0 KM” gıcır gıcır bir araba. Kimsede olmayan araba sende olacak. Geldik işin en civcivli yerine…

Sordunuz nasıl olacak bu iş?

Anlatmaya başladılar. Sizi oltaya aldılar bir kere bırakırlar mı?

“Efendim. 60 Ay vade Taşıt Kredisi ile size 40 Bin TL veriyoruz. (Burada ki rakamlar farazi) Sizde faizli para ödeyerek bu parayı bize 60 Bin TL geri ödeme yapıyorsunuz. Aylık taksit tutarınız 1.000 TL. 60 ay nedir ki efendim hemen gelir geçer…”

İşte işin püf noktası gelmiş oldu. “faizli para” ibaresini okudunuz. Bir an tereddüt ettiniz. Ülkemizin inanç bakımından insanların durumuna baktığımız zaman hemen hemen bir çoğu İslam dinine inanır ve yaşar.

Faizli Para’nın haram olduğunu bile bile inadına onu almaya çalışmak inandığın değerlere zıt yönde hareket ettiğini gösterir. Bu kısmı geçelim zaten inanç durumu herkesin kendine özgüdür.

Daha Sonra…

Sonrası da malumun ispatı haline geliyor. Para Politikası hususunda çok fazla deneyimi olsun yada olmasın hemen hemen bir çok insan bu tuzağa düşüyor. Diyeceksiniz ki “Yahu ben fabrika çıkışlı araba aldım. Olacak tabi o kadar.”

Tamam da bunun ÖTV’si (Özel Tüketim Vergisi) var, MTV’si (Motorlu Taşıtlar Vergisi) var. Zorunlu Trafik Sigortası var, Kaskosu var… Var oğlu var… Farkında mısın bilmem ama sanki ikinci evliliğini yapmış gibi oldun dimi.

Tabi bir de petrol olayı var. Muaynesi var…

İçin karardı değil mi? Acı söylüyoruz. Artık dinleyip dinlememek sana kalmış.

Kapitalist Sistem sana arabayı aldırdı. Sonra da bir sürü masraf çıkardı. Ömrünün 5 yılını kendisi için çalışman gerektiğini sana söyledi…

Farkında mısın?

Ömrünün 5 yılını sadece bankaya taksit ödemekle geçirdiğinin!!!

Diyelim ki acil bir durum oldu hastalık vs. Arabayı satmak zorunda kaldın ve 30 bin liraya sattın. 40 Bin kredi çekmiştin. 30 bine arabayı sattın. Sonuç o para da elden giderse…

Geriye ne araba kalacak…

Ne Para…

Modern Köle olarak çalış bakalım çalış…

Modern Kölelik ve Kapitalist Sistem

Peki Neden Kapitalis Sistem ‘in Modern Kölesi Oldun?

  1. Taze ve sıcak para hoşuna gitti. İçini gıcıkladı.
  2. Rahat yaşam sürmek istedin.
  3. Herkes sana şöyle böyle desin istedin.
  4. Başına neler gelebileceğine dair bir hesap yapmadın.
  5. Hasılı rahat BATTI!!!

Buraya kadar anlattıklarımız sadece kapitalizm daha doğrusu Kapitalist Sisteme bir örnekti. Daha bir çok örnek sayabilirim. “Akıllı Telefonlar Yoktu Bir Zamanlar” isimli yazımızda da Akıllı Telefonlar üzerinden bir örnek verdim. İncelemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Hasılı Kapitalist Sistem sadece sizi sömürmeye yönelik bir sistem halinde. Günümüzde “tefecilik” kavramı artık yerini “yasal tefecilik” daha doğrusu banka kredisi aldı. Yok bayram kredisi, yok taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, ev kredisi, sünnet kredisi, düğün kredisi, bedelli askerlik kredisi

Say say bitmiyor.

Bu arada bunları yazarken eğer sitemizde herhangi bir kredi reklamı görürseniz bunun bizimle alakalı olmadığını bilmenizi isterim zira o reklamları google otomatik koyuyor. bu yüzden mesuliyet kabul etmiyorum

 

Peki Kredi Çekmeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim?

Eğer evinizde sizden başka çalışan yoksa bu durum biraz sıkıntı olabilir. Ancak eğer eşiniz de çalışıyorsa o zaman kredi çekmeden ev sahibi olmak çok da zor olmaz.

İkiniz de asgari ücretle çalışsanız eski duruma göre yazıyorum 1604*2 =3208 lira yapar. birazda mesai yapar da ikinizde maaşlarınızı 2000 tl seviyesine çıkartabilirseniz o zaman kredi çekmeden ev sahibi olmak daha da kolaylaşır.

2000 tl yi kenara ayırsanız senede 24 bin lira para biriktirebilirsiniz. Bankalar genelde 72 ile 120 ay taksit yapar. 10 yıl böyle çalışsanız ikinizde 240 bin tl ye bir ev alma şansınız var. Sonuçta asgari ücret dediğimiz şey sürekli aynı kalacak değil. 5 yıl çalışsanız 120 bin liraya başınızı sokabileceğiniz bir eviniz olur.

Bu verdiğim örneği okuyup da has… diye küfür edeniniz elbet olacaktır. Ancak siz eğer Kapitalist Sisteme köle olursanız 120 bin çektiğiniz krediyi 180 bin ödersiniz. aylık taksiniz 1200-1300 tl den fazla olur. Emin olun 120 ay yani 10 sene boyunca ömrünüz heba olur gider.

Bir nasihat…

Rahar yaşayacağım diye onca borca girmenin hiç anlamı yok. Dünya üzerinde ki bir çok ülkede ekonomik sistemler üzerinden Kapitalist Sisteme yardım etmekte.

Yok eğer ben bu ülke de yaşayamam diyorsanız Almanya‘yı da tercih edebilirsiniz. almanyada kiralar ucuz. Yok hem gezip hem para kazanmak istiyorum diyorsanız tır şöförlüğü de güzel meslek… Bu kadar goy goy yeterli…

Son sözümüz…

Yukarıda da söylediğim gibi. Her şeyi yerinde ve doğru kullandığınız zaman sistemi siz yönetir hale gelirsiniz.

Kredi kartı, internetten kredi kartı ile alışveriş, kredi kartına taksit kampanyaları gibi şeylerden uzak durun. Nedenlerini az önce anlattım. Bitersiniz. Kaç kişi tanıyorum borç yüzünden intihar eden.

Akıllı Telefon mu alacaksın. 6 ay çalış 200 tl ayır. 1200 TL’ye orta yollu bir Akıllı Telefonun olur.

Araba mı alacaksın. 24 ay boyunca 500 lira kenarı ayırsan 12000 tl ye arabanı alırsın.

Hasılı kelam sisteme köle olmayın. Kendiniz ve aileniz için yaşayın. Aksi halde mahvolursunuz.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede bulunan yazıların telif hakkı şahsıma aittir.